Tirsdag 12 mai la regjeringen frem revidert nasjonalbudsjett. Tiltakene for å få fart på elektrifiseringen av nyttekjøretøyene glimrer med sitt fravær i en tid der det er stort og økende behov for å...
Hvor er tiltakene for økt elektrifisering av nyttekjøretøyene?
Tirsdag 12 mai la regjeringen frem revidert nasjonalbudsjett. Tiltakene for å få fart på elektrifiseringen av nyttekjøretøyene glimrer med sitt fravær i en tid der det er stort og økende behov for å gjøre transportbransjen mindre fossilavhengig. Sammen med flere andre organisasjoner har Bilimportørenes Landsforening spilt inn flere konkrete forslag til virkemidler til myndighetene for å redusere utslippene fra nyttekjøretøyparken gjennom økt elektrifisering av varebiler og lastebiler.
Høsten 2025 la også BIL og NBF frem et nytt veikart med en tydelig «oppskrift» for å hjelpe regjeringen med å prioritere mellom ulike løsninger som kan bringe oss til Stortingets mål om at alle nye varebiler og lastebiler skal være nullutslipp/biogass i henholdsvis 2029 og 2030.
Ingen nye tiltak
Dessverre følger ikke regjeringen opp noen av de konkrete forslagene i forbindelse med revidert nasjonalbudsjett.
BIL er spesielt skuffet over at regjeringen fortsatt ikke har bestemt seg for om de skal gi nullutslipp og biogass nyttekjøretøy tilgang til kollektivfeltet. Regelverket har lenge vært til vurdering etter at Statens Vegvesen allerede i fjor sommer kom med forslag til nye bestemmelser som vil gjøre generell tilgang til kollektivfeltet mulig for elektriske varebiler.
Nullutslippssonene lar vente på seg
Regjeringen har heller ikke lagt frem noe som bringer oss til målet om at større bykommuner kan innføre lokale nullutslippssoner. Dette er en sak som omhandler et treffsikkert tiltak med stor, forventet klimagevinst uten at det medfører økte utgifter for staten.
Stort behov for omstilling og mindre fossilavhengighet
De siste månedene har geopolitisk uro og krig medført store svingninger i energimarkedene og økte priser på olje og flytende drivstoff. Sett i lys av dette, hadde vi forventet at regjeringen bidro til en nødvendig omstilling av transportsektoren med mål om redusert fossilavhengighet. Stortinget har også en klar forventning om utslippskutt fra veitrafikken. Det fremstår som om regjeringen heller ikke tar dette på tilstrekkelig alvor.
BIL vil nå ta initiativ til dialog med Stortinget for å peke på hvilke virkemidler og tiltak som opposisjonen særlig bør prioritere i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett. Alle våre forslag er i tråd med veikartet for nyttekjøretøy og ambisjonen om ytterligere fornying av nyttekjøretøyparken.
I tillegg vil vi løfte frem betydningen og viktigheten av en forutsigbar avgiftspolitikk på området for elektriske varebiler for å unngå at det blir dyrere for næringslivet å investere i nullutslippsteknologi.